metin
Kurgulanmış bir söyleşi
07/03/2008
Güngör Gençay / Yeni Evrensel / 12 Nisan 2001

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri'nin dördüncüsü, doğum günü olan 10 Nisan'da sahiplerine verildi. Ödül alanların çoğu genç arkadaşlardı. Konuşmalarında verdikleri mesajlar, sorumluluklarının ne denli bilincinde olduklarını göstermeye yetiyordu. Çoğunun sözleşmiş gibi, Emek Platformu'nun 14 Nisan'da gerçekleştireceği eyleme çağrıda bulunmaları ise, ayrı bir güzellikti.
Tören sürüp giderken aklıma bir sürü düşünce çengel atıp durdu. İçlerinden bir tanesini ilginç buldum.
Eğer Metin Göktepe yaşıyor olsaydı IMF'nin komiserliğini yapan ya da biçtiği roller içinde oynayan Kemal Derviş'e neler sorardı ve ne yanıtlar alırdı? Aşağıdaki soru ve yanıtlar çıktı ortaya. Siz buna ister söyleşi deyin, ister ürettiğiniz düşüncelerle besleyerek minik bir oyun yapın.
Göktepe: IMF politikaları iflas edip, her alanda üretim durma noktasına geldikten ve bu yıkımın faturası halka çıktıktan sonra mı memleketinizi hatırladınız?
Derviş: Öyle kendi kafanızdan düşler kurmayın kardeşim. Hatırladığımı kim söyledi? Yerimden öylesine hoşnuttum ki, beni tedirgin edenlere karşı ağzımdan kötü şeyler çıkartacaksın şimdi. Töbe... Töbe... Kimse duymasın.
Göktepe: Beş dakikada alabildiğine yetkilerle donatılmış bir bakan olup çıkıverdiniz. Ne dersiniz, ekonominin üstesinden gelecek ve memleketi düzlüğe çıkarabilecek misiniz?
Derviş: Neden sıkıştırıp duruyorsun. Dün bir bugün iki. Sonra da üç-beş diyerek gider bu iş. Acemi de değilsin anlasana. Benim de patronlarım var. Ne kadar yap derlerse, elbette o kadarını yapacağım.
Göktepe: G-17 paketinin de sorumlusuydunuz. Bu programın uygulanmasıyla Yugoslavya yıkıma uğradı. Bu sonuçtan yola çıkarak Derviş yasalarının Türkiye'deki uygulamasından şüphe duymakta haksız sayılır mıyız?
Derviş: Derviş yasaları ne demek canım? Bizim cephede bunlar, birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Kesinlikle ayrım yapılmaz. Yani, IMF yasaları, Derviş yasaları demektir.
Göktepe: IMF'nin el attığı tüm ülkelerin ekonomisi iflas ediyor. Bu olgu rastlantıyla açıklanamayacağına göre, bu konuda sizin de söyleyecekleriniz olmalı?
Derviş: Türkiye'nin ayrı bir yeri var bizim yanımızda. Bu kadarının bilinmesi yeter. daha fazlasını konuşmak yetkimi aşar.
Göktepe: Yaşananlara baktığımız zaman, IMF, Dünya Bankası ve ABD'nin Türkiye'ye el koyduğu görünümü ortaya çıkıyor. Böyle bir yorumu yapmak sizce yanlış olur mu?
Derviş: Bu işleri ne karıştırıyorsun Göktepe. Şu medya gazetelerinde çalışanlara bir baksana. İşlerini yapıp tıkır-tıkır paralarını alıyorlar. Yalnız para mı? Bir dedikleri iki olmuyor. İstedikleri bir yanlarında. İstemedikleri bir yanda. Bakanlığı bir yana bırak. Bir büyüğün olarak söylüyorum. Bu denli davranışlarından vazgeçmezsen, başın beladan kurtulmaz. Sonra ben de gönül koyarım sana.
Göktepe: Dolarla borçlananlar borçlarını ödeyemez duruma düştüler. Bu nedenle bazıları alacaklıları tarafından öldürülüyorlar, bazıları da intihar ediyor. İşçiler, emekçiler ve küçük toprak sahipleriyle toprak emekçileri evlerine ekmek götürümez duruma geldiler. Bütün bunlar nereye kadar gidecek?
Derviş: Her insan kendi hayatını yaşar. Biraz zaman. Her şey düzelecek. Biraz zaman. Sabretmesini bilin.
Göktepe: Osmanlı İmparatorluğu döneminde, dedenizin de ekonomiyi düzeltmek üzere geldiğini, fakat kelle verdiğini duyduk. Bu örnek sizi ürkütmüyor mu?
Derviş: Benim gözlerime baksana Göktepe. Yaş tahtaya basacak göz var mı bende? Ben dedem gibi enayi miyim? Onun arkasında yeterli güç yoktu. Benim arkamda ise koca IMF var.
Göktepe: Memleketin çıkarları IMF'nin dayatmalarıyla bağdaşmadığı halde sizin aynı uygulamayı sürdürmenize vatan hainliği denmez mi?
Derviş - İleri gidiyorsun Göktepe.
Derviş eğilerek yana döner. Korumalarının kulağına fısıldar:
"İşini bitirin."
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008