metin
Riyadh Makhlouf, Tunus'a iade ediliyor: "Alın, asın"
07/03/2008
Metin Göktepe

Tunuslu Makhlouf, Tunus hükümettine göre adi suçlu...Kırklareli Mahkemesi, Tunus'un bildirimi doğrultusunda karar verdi...Karar uluslararası sözleşmenin 27. ve 32. maddesine aykırı...
Riyadh Makhlouf, şu anda Kırklareli Cezaevi'nde bulunan Tunus uyruklu bir tutuklu. Fransa'ya iltica etmek için Tunus'tan Türkiye'ye gelen Makhlouf, Kırklareli Dereköy sınır kapısında çıkış yaparken polis tarafından yakalandı.
Tunus'ta 1984-1991 yılları arasında meydana gelen yönetim karşıtı yüzlerce eylem ve bu amaçla gerçekleştirilen birçok banka soygununun sorumlusu olduğunu söyleyen Riyadh Makhlouf , Bakanlar Kurulu kararı çıktıktan sonra Tunus'a gönderilecek. Ve büyük ihtimalle de idam edilecek.
Türkiye ile Tunus arasında 1982 yılında imzalanan, suçluların geri verilmesine ilişkin sözleşmede, suçluların iadesi ile ilgili ilkeler getirilmekle birlikte, sözleşmenin 27. maddesine göre "iade talebine konu olan eylem, talep edilen devlet tarafından siyasal nitelikte veya buna bağlı bir suç sayıldığı takdirde kabul edilmeyecektir" ifadesi yer alıyor. Yine sözleşmenin 32. maddesine göre "geçici tutuklama 40 günü geçmeyecektir" hükmü getiriliyor.
Tunus hükümeti Riyadh Makhlouf'un siyasi suçlu olmadığını ve banka soygunlarından dolayı arandığını bu yüzden de Türkiye'nin Riyadh Makhlouf'u iade etmesi gerektiğini Türkiye'ye bildirince, Kırklareli Asliye Ceza Mahkemesi 3 Mart'ta kararı açıkladı. Kararda, "Tunus uyruklu Riyadh Makhlouf'un iade talebine konu olan fiillerinin siyasi, askeri veya bunlara murtabit fiillerden bulunmadığı, fiillerin adi suç niteliğinde bulunduğu" vurgulanarak Tunus'a iade edilmesine karar verdi.
Mahkeme kararı verirken, sanığın suçunun siyasi nitelikte olup olmadığını hiç araştırmadan, sadece Tunus hükümetinin göndermiş olduğu yazıya bakarak sanığın adi suçlu olduğuna karar verdi.
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre de sanığın yakalandıktan sonra yanında bir tercüman bulunarak hakim önüne çıkarılması gerektiği belirtilirken bu hak da ihlal edildi.
Riyadh Makhlouf kendisinin adli suçlu olmadığını Tunus'ta demokrasi için mücadele veren bir sol örgütün üyesi olduğunu; fakat, örgütün isimini açıklayamayacağını eğer açıklarsa, kendisi kurtulsa bile bir çok kişinin hayatının tehlikeye gireceğini sürekli olarak avukatları aracılığıyla anlatmaya çalıştı.
Aslında Tunus hükümeti de Riyadh Makhlouf'un siyasi suçlu olduğunu biliyor. 1992 yılında Tunus polisinin Riyadh adına kiralanan bir eve yaptığı baskında bu örgüte ait bir çok döküman ele geçirilmişti. Ayrıca polis evde yakalananların ifadeleri doğrultusunda Riyadh Makhlouf'un örgütün yöneticilerinden biri olduğunu ortaya çıkarmıştı.
Riyadh Makhlouf'un Tunus'a iade edilmesi kararı avukatları tarafından tepki ile karşılandı. Riyadh Makhlouf'un avukatlarından Sait Karabulut, Kırklareli Asliye Ceza Mahkemesi'ne dilekçe ile başvurarak kararın iptal edilmesini istedi. Sait Karabulut itiraz dilekçesinde Kırklareli Asliye Ceza Mahkemesi'nce suçun mahiyetine ilişkin hiç bir araştırmanın yapılmadığını bunun Türk Ceza Kanunu'nun 9. maddesine aykırı olduğunu, müvekkili dinlemeden mahkemenin karar vermesinin usule ve yasaya aykırı olduğunu belirtti.
Yine sanığın avukatlarından Burhan Apaydın Adalet Bakanlığı ve Başbakanlığa yazdığı dilekçe ile yapılan anlaşmanın iki ülkede de askeri cuntanın olduğu bir döneme denk geldiğini, Tunus'un hala dikta rejimi ile yönetilien bir ülke olduğunu, bu yüzden de müvekkilinin demokratik bir ülkeye iade edilmesi gerektiğini belirtiyor.
12 Eylül döneminde onlarca insanın idam edildiği ve hala idam cezasının kaldırılmadığı Türkiye'de Riyadh Makhlouf'un Tunus'a iade edilmesi sürpriz olmayacak herhalde.
10 Nisan 1993 Yıl : 2 Sayı: 3
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008