metin
Fadime Göktepe röportajı
16/03/2008

Fadime Göktepe, oğlu Metin’i kaybetmeden önce kendini çocuklarına adamış, dışardaki hayatla fazla igilenemeyen sıradan bir emekçi kadındı. Metin’in davası nasıl sadece bir gazetecinin katli davası olmaktan çıkıp, emekçilerin haber alma özgürlüğünün, polis terörünün yargılandığı bir davaya dönüştüyse; Fadime Göktepe de, oğlunun katillerinden hesap sormak için başladığı uzun ve zorlu yürüyüşte, bütün katliamların, acıların hesabını sordu. Röportaj süresince gözlerinden yaş eksilmeyen Fadime Ana ile Metin’i ve ölümünün ardından yaşadıklarını konuştuk.
"Ben zannediyorum ki Metin ölmemiş, Evrensel’de çalışıyor. Öyle hissediyorum. Gazete çıkıyor, siz çalışıyorsunuz ya, ben zannediyorum Metin de sizinle çalışıyor. Bana öyle geliyor. Sanki berabersiniz. Sizi görüyorum yüzünüz güleç, aynı Metin gibi. Sizi gördüğüm zaman Metin’i görüyorum."

Emek Partisi’nin neredeyse bütün etkinliklerine katılıyorsunuz. 4. Olağan Kongre için de Ankara’ya gittiniz. Kongreyi nasıl buldunuz?

Emek Partisi bizi hiç yalnız bırakmadı. Emek Partisi benim de partim. Partim hep yanımızda oldu. Kongre çok güzeldi. Herkes gelmişti. Herkes sevinçliydi. Emek Partisi evim gibi, ailem gibi artık.

Emek Partisi Kongresi’nde Uğur Kaymaz’ın annesi Makbule Kaymaz ile beraberdiniz. Sohbet edebildiniz mi?

Onunla da konuştuk, ağlaştık. Ona da ağladım. Çok üzüldüm. Ben başsağlığına da gitmek istedim. Hatta İbrahim’e dedim. Ama olmadı. Dili de çok bilmiyorum, onun Kürtçesi başka. Ama çok konuşamasak da o beni anlıyor, ben onu anlıyorum. İnşallah onların da katilleri cezasını çeker.

Evrensel çok okunsun; çok başarsın

Evrensel’i takip edebiliyor musunuz? Evrensel’in sizin için anlamı ne?

Büyük harfleri biraz seçiyorum. Ama başka okuyamıyorum. Metin çok dedi, ‘Anne seni okutalım’ diye. Okuma yazma kursuna da yazdırdı, iki gün gittim, ismimi yazdım, geldim. “Bu işleri kim yapacak” dedim, dedi “Gitmezsen seni polise vereceğim!”
Ne bileyim, okumak çok güzel bir şey ama annemiz babamız işten güçten bizi okutmadılar. Keşke okusaydım. O zaman gazeteyi alıp derdim burasını beğenmiyorum, burasını çok seviyorum.
Gazeteyi birisi almasa zoruma gidiyor. Gençler var mahallede, gazeteyi satıyorlar. Bana geldikleri zaman gelin karnınızı doyurun, ısının diyorum.
Soruyorum, “Satışlar nasıl?” Bir kere demişlerdi ki, “Birisi bu gazete yüzünden Metin öldürüldü deyip, almadı.”
Dedim ki, siz de diyeydiniz, sadece Metin’in çalıştığı gazetede mi adamı öldürüyorlar, düşman öldürüyorsa Evrensel ne yapsın? Çocuklar da sarıldılar, öptüler beni.
Evrensel Metin’in gazetesi, doğruları yazıyor. Çok seviyorum. Diyorum çok okunsun, çok büyüsün. Hep bunu istiyorum.
Her yerde de diyorum, gazeteyi alın, okuyun. İstiyorum çok başarsın.
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008