metin
2000 - Ulucanlar'da öldürülen milli güreşçiyi
anlatan habere birincilik

07/03/2008

Ödül Jürisi
Nazım Alpman, Yalçın Bayer, Nilgün Cerrahoğlu, Oral Çalışlar, Esra Doğru, Can Dündar, Vivet Kanetti, Nadire Mater, Nebil Özgentürk, Atilla Özsever, Fatih Polat.

Ödüller
Haber dalında birinciliğe, Milliyet Gazetesi'nden Hasan Dalgıç ve Mustafa Özdemir'in, madalyalı milli güreşçi Ahmet Savran'ın Ulucanlar katliamı sırasındaki ölümünü konu alan "Minderden Morga" başlıklı çalışması layık görüldü.
Star Gazetesi'nden Alper Yurtsever'in, 8 Kasım 1999 tarihinde Adapazarı'ndaki deprem protestosu sırasında çektiği "Bakış" adlı çalışması fotoğraf dalında birinci seçildi.

Orhan Taşanlar haberi başlarına iş açan gazetecilere onur ödülü
Soner Arıkanoğlu ile Gürkan Zengin Jüri Onur Ödülü'ne layık görüldü. Soner Arıkanoğlu, dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar'ın görevden alınacağını BRT'de haberleştirmiş, Taşanlar da bunun üzerine televizyonun sahibi ve Ankara Temsilciliği nezdinde girişimlerde bulunmuştu. Bu gelişme üzerine televizyonun Ankara Temsilcisi Nazmi Bilgin, Soner Arıkanoğlu'nu çağırarak, haberin doğruluğunu çek etmek gerekçesiyle kaynağını sormuş, Arıkanoğlu da şefine bunu söylemişti. Bu bilginin daha sonra Orhan Taşanlar'a ulaşması üzerine, Taşanlar Emniyet'teki sözkosunu haber kaynağını arayarak taciz etmiş, haber kaynağı da ardından Soner Arıkanoğlu'nu arayıp sitemlerini ileterek, kendisini bir daha aramamasını söylemişti. Temel bir gazetecilik kuralının ihlali olan bu durum karşısında, olayda hiç sorumluluğu bulunmamasına rağmen Arıkanoğlu görevinden istifa etmiş, ardından haber Müdürü Gürkan Zengin de istifa ederek aynı onurlu tavrı göstermişti.
- Aksiyon Dergisi'nden M.Yaşar Durukan ile A.Yavuz Arslan da 'Dikkat DNA'mızı çalıyorlar" başlıklı çalışmaları ile Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldüler.
Üçüncü yıl / 2000
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008