metin
2002 - Haber ödülü korucu terörünü konu alan habere
07/03/2008

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve öldürülen tüm gazetecilerin anısını yaşatmak amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin beşincisi bu yıl, yine Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da verilecek.

Ödül jürisi
Yalçın Bayer, Murat Çelikkan, Beril Ekşioğlu, Yurdagül Erkoca, Fikret İlkiz, Murat İnceoğlu, Turgay Olcaytu, Zeynep Oral, Atilla Özsever, Fatih Polat, Şükran Soner, Barış Yarkadaş, Ragıp Zarakolu.

Ödüller
Doğan Haber Ajansı Diyarbakır Muhabiri Faruk Balıkçı'nın, Silvan'da evlendirilmek için kaçırılan ve koruculara ait bir köyde tutulan 12 yaşındaki Necla Tünle'nin kurtarılışına kadar
başından geçenleri anlatan "Korucular terör estiriyor" başlıklı haberi, yazılı haber dalında birinciliğe layık görülürken; NTV muhabirleri Nevin Sungur ve Cumhur Çatkaya'nın Afganistan'ın Mezar-ı Şerif bölgesindeki Cenk Kalesi'nde yaşananları anlatan çalışmaları görüntülü haber dalında birinci oldu.

Ağar'ın tehdit ettiği gazeteciye özel ödül
Ödül Jürisi, Radikal Gazetesi Muhabiri Adnan Keskin'i de, Susurluk davası ile ilgili gelişmeleri ısrarlı takibiyle, gazeteciliğin temel ilkelerinden birisi olan fikri takip ilkesi konusunda gösterdiği örnek tutumdan ötürü haber dalında Jüri Özel Ödülü'ne değer buldu. Susurluk olayının kilit isimlerinden biri olan Mehmet Ağar, Susurluk davasını ısrarla takip eden gazeteci Adnan Keskin'i telefonla arayıp, özel timci sanıkların çok rahatsız olduklarını belirterek tehdit etmişti. Ağar'ın, "Böyle haber yapmayın, arkadaşları zor tuttum" sözleri, 20 Ekim 2001 tarihli Radikal Gazetesi'nde "Radikal'e tehdit" başlığı ile manşete taşınmıştı.

F tipi ve kayıp haberlerine özel ödül
Jüri, "Hayata dönüş" adıyla gerçekleştirilen cezaevi operasyonları ile ilgili iddiaları yalanlayan Adli Tıp Raporu'ndaki gerçekleri "Gerçeğe dönüş" başlığı ile haber yapan Radikal Gazetesi Muhabiri Ahmet Şık ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nde ifade veren savcının, Kenan Bilgin'in gözaltında kaybedildiğini itiraf ettiğini gösteren "Gözaltında kayıp itirafı" başlıklı haberi ile Günlük Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Serpil Kurtay'a da Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.
Fotoğraf dalında ise, Turkish Daily News Gazetesi Muhabiri Selahattin Sönmez, "Yasa göz yaşarttı" adlı çalışması ile birinci oldu. Jüri, yarışmaya F Tipi Cezaevlerindeki uygulamaları ayakkabı giymeme eylemi yaparak protesto eden tutukluların İstanbul DGM'de 9.11.2001 tarihinde yapılan duruşmaya çıplak ayakla getirilişini gösteren "Çıplak Ayak" ve İstanbul Çağlayan'da 4.4.2001 günü yapılan eylem sırasında çekilen "Eylem" adlı fotoğrafları ile katılan Milliyet Gazetesi Muhabiri Ercan Arslan'ı da, ayrıntıyı yakalama ve fotoğrafa yorum katabilmekte gösterdiği başarı nedeniyle Jüri Özel Ödülü'ne layık gördü.
Beşinci yıl / 2002
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008