metin
2003 - Haber Ödülü "Tarlasına 'HADEP'"
yazdı başına gelmeyen kalmadı" başlıklı habere

07/03/2008

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması'nı kazananlar belli oldu. Bu yıl 6.sı düzenlenen yarışmanın jürisinde Celal Başlangıç, Enis Berberoğlu, İncilay Cangöz, Tayfun Gönüllü, Mehmet Güç, Banu Güven, Ahmet Hakan, Fikret İlkiz, Nadire Mater, Cüneyt Özdemir, Fatih Polat, Gül Selçuk, Nedim Şener, Ece Temelkuran ve Ragıp Zarakolu yer alıyordu. Kazananlara ödülleri, Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan'da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nde yapılacak olan törenle verilecek.
Bu yıl Yazılı Haber Ödülü'nü, Yeniden Özgür Gündem gazetesi muhabiri Mazlum Özdemir "Tarlasına 'HADEP' yazdı başına gelmeyen kalmadı" başlıklı haberi ile aldı. 12 Mart 2003 günü yayımlanan haberde, 3 Kasım seçimleri sırasında tarlasına traktörüyle 'HADEP' yazan Tacettin Kardaş adlı çiftçinin Yeşil Kartı'nın yenilenmemesi, yazının tarlaya gelen askerler tarafından silinmesi ve Kardaş'ın tehdit edilmesi konu alınmıştı.
Görüntülü haber Mete Çubukçu'nun, "Cenin Mülteci Kampı" adlı haberi ise Görüntülü Haber dalındaki ödülü kazandı. Jüri, 17 Nisan 2002 tarihinde Star TV'de yayınlanan ve İsrail'in Filistin topraklarını işgali sırasında Cenin Mülteci Kampı'ndaki çarpıcı görüntüleri ekranlara taşıyan bu haberle ilgili olarak, Mete Çubukçu'yla birlikte kamereman Özcan Altıntaş'a da ödül verilmesini kararlaştırdı.
Fotoğraf Ödülü'nü ise, Bağdat'taki Saddam Hastanesi'nde çekilmiş olan ve 15 Şubat 2003 günü Vatan gazetesinde yayımlanan "Ölümü bekleyiş" adlı fotoğrafı ve yine 9 Mart 2003 günü Vatan gazetesinde yayımlanan, savaş için geri sayımın başladığı günlerde dua eden Iraklı kadınları gösteren "Barış duası" fotoğrafı ile Burak Kara aldı.

Muhabirimize Jüri Özel Ödülü
Jüri Özel Ödülü'nün bu sene iki kişiye verildi: Radikal gazetesinde yayımlanan röportajları ile, sistemdeki çarpıklıkların deşifre edilmesine katkıda bulunan Neşe Düzel ve yargı kararlarına rağmen Bergama'da siyanürle altın çıkarmak konusunda ısrar eden Normandy şirketinin başvurduğu yöntemleri haberleriyle deşifre eden muhabirimiz Özer Akdemir. Akdemir, "Gazeteciliğin fikri takip ilkesine bağlılık konusunda gösterdiği çabadan ötürü" Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Ödül Jürisi, bı yıl ilk kez büyük güçlüklerle yayın yapan yerel gazetelerin yaşatılmasına katkı sunmak amacıyla "Yerel Gazetecilik Ödülü" verdi. İlk kez verilen bu ödülü alan gazete ise yaptığı haberlerden ötürü kapatılan Datça Haber gazetesi oldu. Kazananlara ödülleri, gazeteci Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan 2003 günü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Salonu'nda düzenlenen törenle verilecek.
Altıncı yıl / 2003
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008