metin
2004 - Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu
07/03/2008

Sosyetik fişleme-hepsi birer güldünya
Evrim Alataş, Nazım Alpman, Fevzi Argun, Celal Başlangıç, Mete Çubukçu, Kayıhan Güven, Hüsnü Mahalli, Süleyman Sarılar, Ece Temelkuran, Hatice Tuncer, Senem Toluay, Murat Özgen ve Atilla Özsever’den oluşan Ödül Jüri’si, haber ödülüne, Necdet Açan’ın, Hürriyet gazetesinde 10 Mart 2004 tarihinde manşete taşınan “Sosyetik Fişleme” başlıklı haberini değer gördü. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kaymakamlıklara bir yazı yollayıp, “yüksek sosyete” hakkında istihbarat toplanmasını istediğini belgeli biçimde gösteren haber, fişlemenin ulaştığı boyutu gözler önüne sermişti.
Görüntülü haber ödülünü ise, CNN Türk’ten Şiren Payzın’ın “Hepsi Birer Güldünya” belgeseli kazandı. Belgesel ile, “KAMER’e sığınan Diyarbakır’lı bir töre mağdurunun kendisini öldürmek isteyen ailesinden nasıl kaçtığı, nasıl iftiraya uğradığı ve her an ölümü nasıl bek lediği” ekranlara taşınmıştı.

İstanbul 11 Eylül'ü yaşadı
Fotofrağ ödülünü ise, “İstanbul 11 Eylül’ü yaşadı” adlı fotoğrafı ile Anadolu Ajansı Muhabiri Kudret Topçu kazandı. Topçu, bu fotoğrafı ile, 20 Kasım 2003 tarihinde İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na düzenlenen ve Başkonsolos ile birlikte 27 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı intihar eylemi sonrasını çarpıcı bir biçimde gündeme getirmişti.

Eryiğit ve Hürtaş'a jüri özel ödülü
Ödül Jürisi, ANKA ajansından Semira Sibel Hürtaş’ın “Emniyet’in bulamadığı emekli polisi gazeteciler buldu” haberini Özel Ödül’e layık görüldü. Hürtaş, Emniyet’in “ulaşamadığı” 14 Aralık 2003 günü Birtan Altınbaş adlı üniversite öğrencisini gözaltında öldürmekle suçlanan emekli polis İbrahim Dedeoğlu’na ulaşmıştı.
Dicle Haber Ajansı Çukurova Büro’su muhabirlerinden Volkan Eryiğit, “Bu kadını öldürecekler” başlıklı haberi ile Jüri Özel Ödülü’ne değer bulundu. Kısa bir süre önce, izlediği seçim konvoyunda yaşanan kaza sonucu yaşamını yitiren Eryiğit, haberinde kendisinden 20 yaş büyük biriyle evlendirilen 10 yaşındaki A.A’nın, daha sonra gözaltına alınıp tecavüze uğramasını, bu olay nedeniyle kocası ve ailesi tarafından dışlanması sonucu, evi terk etmesini ve hakkında “aile meclisi” tarafından ölüm kararı çıkarılmasını anlatıyordı.

İskenderun SES
Jüri bu yıl, “Yerel Gazetecilik Ödülü” dalında ise, İskenderun SES gazetesini, yaptığı titiz gazetecilikten ötürü ödüle değer gördü. Ödül Jürisi ulusal basının yanında, yerel basınında güçlendirilerek, genç gazeteci adayları için çekim merkezi olabilmesi bakımından İskenderun SES gazetesi gibi başarılı yerel gazetecilik örneklerinin çoğalması gerektiği görüşünde birleşti.
Kazananlara ödülleri, her yıl olduğu gibi yine gazeteci Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da, Cağaloğlu’nda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Lokali’nde saat 17.30’da düzenlenecek törenle verilecek.
Yedinci yıl / 2004
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008