metin
2005 - Haber ödülü: Aileden kiralık çocuk kapkaççı
07/03/2008

Ödül jürisi
Belma Akçura, Yazgülü Aldoğan, Nazım Alpman, Celal Başlangıç, Orhan Erinç, Fikret İlkiz, Göksel Özköylü, Fatih Polat, Nevin Sungur, Umur Talu, Ragıp Zarakolu

Ödüller
Zülfikar Ali Aydın, Sabah gazetesinde 8 Aralık 2004 tarihinde manşete taşınan "Aileden Kiralık Çocuk Kapkaççı" ve aynı gazetede 4 Aralık 2004 tarihinde yine manşetten yayımlanan "Kazaktan Tanıdı" başlıklı haberleriyle yazılı haber ödülünü kazandı.
Aydın'ın, "Aileden Kiralık Çocuk Kapkaççı" başlıklı haberi, Diyarbakırlı pek çok ailenin içinde bulunduğu yoksulluk nedeniyle, ayda 250 milyon liraya çocuklarını çetelere kiraladığını ortaya koyuyor. Kiralanan bu çocuklar daha sonra çeteler tarafından kapkaççılık yapmaları için İstanbul'a gönderiliyorlar. Haberde fotoğrafı görülen ve İstanbul'da yakalanan küçük çocuk "Kapkaç çetesi beni ailemden kiraladı" diyor.
Aydın'ın "Kazaktan Tanıdı" başlıklı haberi ise, Diyarbakırlı Dilber Şimşek'in 1993'te kaybolan eşini bir toplu mezarda bulunan kemiklerin yanındaki kazaktan teşhis ettiğini anlatıyor.
Görüntülü haber ödülünü ise, CNN-Türk'ten Önder İnce "Kayıp 11 Köylü" isimli haberi ile kazandı. Haberde 1993'te gözaltına alındıktan sonra kendilerinden haber alınamayan ancak 11 yıl sonra cesetleri toplu mezarda bulunan 11 köylüyü konu alıyor.

İstanbul 2004
Fotoğraf ödülünü ise "İstanbul 2004" adlı fotoğrafı ile Sabah gazetesi muhabiri Güngör Karakuş kazandı. Karakuş'un, Sabah gazetesinde 18 Ağustos 2004 günü manşetten yayımlanan bu fotoğrafı İstanbul Alibeyköy'de yaşanan selin boyutlarını çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor.

İşte Bush'un 'Ayaklanırsa destekleriz' dediği İran KDP'si Yerel Gazetecilik Ödülü'nü de, Çağdaş Batman gazetesinden Arif Arslan, "İşte Bush'un 'Ayaklanırsa Destekleriz' dediği İran KDP'si" başlıklı haberi ile kazandı. Gazetede 23-24 Şubat 2005 tarihinde yayımlanan haber, Arslan'ın İran KDP karargâhında yaptığı röportajdan oluşuyor. Jüri, İskenderun'da yayınlanan "SES" gazetesinde 31 Temmuz 2004 tarihinde "Bombalardan 23.660 kg TNT Çıkartıldı" başlıklı haberiyle Akın Bodur'u da Jüri Özel Ödülü'ne değer buldu. Haberde Irak'tan İskenderun'a getirilen savaş artığı patlamamış bombaların boşaltılmasıyla elde edilen 23.660 kilogram TNT'nin Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde ele geçirildiği bildiriliyor. Kazananlara ödülleri 10 Nisan 2005 tarihinde Andon Restoran'da düzenlenen törenle verildi. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması'nın sekizincisi KESK Genel Merkezi, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi, Evrensel Basım Yayın ve Andon Restoran'ın katkılarıyla düzenlendi.
Sekizinci yıl / 2005
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008