metin
2006 - Garip bir tahliye ve Malatya
çocuk yuvasındaki dayak skandalı

07/03/2008

Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri yarışmasını kazananlar belli oldu.
Alev Er, Berat Günçıkan, Celal Başlangıç, Ferai Tınç, Fevzi Argun, Fikret İlkiz, İrfan Uçar, Merdan Yanardağ, Mete Çubukçu, Nazım Alplan, Neşe Düzel, Şirin Payzın, Tuba Akyol'dan oluşan Ödül Jürisi, bu yıl haber Haber Ödülü'ne H.Lube Ayar'ın, "Garip bir tahliye" başlıklı haberini değer buldu.
"Garip Bir Tahliye" başlığıyla Milliyet Gazetesi'nde 4 Ocak 2006 günü yayımlanan haberde, Turan Çevik ve oğlunun, mahkemeler tahliyelerini 3 kez reddetmesine rağmen, savcılıkça serbest bırakılması konu ediniyor. Milliyet Gazetesi'nden H.Lube Ayar, haberinde Beyoğlu Cumhuriyet
Başsavcısı Ünal Canpolat'ın olaydaki rolünü açığa çıkartıyordu. Ayar, haberini izleyen günlerde de devam ettirdi. Canpolat, bu haberin ardından görevinden uzaklaştırılmıştı.
Görünütülü haber dalında ise, Mehmet Ali Önel'in, Malatya'da çocuk yuvasındaki "Dayak Skandalı" ödüle değer görüldü. Malatya'da bulunan '0 - 6 Yaş Çocuk Esirgeme Kurumu'ndaki dayak skandalı Star TV'de 25 Ekim 2006 tarihinde yayınlanan 'Deşifre' adlı programla ortaya çıktı.
Fotoğraf Ödülü ise, Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve Devrimci Demokrasi muhabiri Turgay Süsem, "Korkunun Gözyaşları" ve "Endişe" isimli iki fotoğrafı ile almaya hak kazandı. Süsem'in fotoğrafları, Deri-İş sendikası'na üye oldukları için işten çıkartılan işçilerin, AKP Tuzla İlçe Teşkilatı'nın 2. Olağan Kongresi'ne katılan Başbakan Erdoğan'a taleplerini iletme istemlerinin polis engeline takılmasını görüntülüyor.
Jüri bu yıl, "Çocuğunuz öldü, karlı bile çıktınız" ve "Uçaktan düşen bomba öldürmüş!" başlıklı haberleriyle Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri Özgür Cebe'ye Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.
Jüri bu yıl, Yerel Gazetecilik Ödülleri dalında, ise katılanlar arasında ödüle değer ürün göremedi.
Kazananlara ödülleri her yıl olduğu gibi bu yıl da, gazeteci Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan'da düzenlenecek törenle verilecek.
Dokuzuncu yıl / 2006
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008