metin
‘hepimiz metin’ olmaya devam ediyoruz!
07/03/2008
İhsan Çaralan

Metin Göktepe’nin öldürülmesinin üstünden tam 10 yıl geçti. 10 yıldan beri, biz onu, her ölüm yıldönümünde ve her doğum yıldönümünde değil sadece; onu her gün her önemli gelişmede yeniden andık. Bazen kişiliğinden gelen özellikleriyle bazen de gazetecilği ile, “O olsaydı ne yapardı?” sorusuyla!
Onun cenazesinde damlardan, balkonlardan, olup biteni tam bilmese de; iyi bir şey yapıyor olmaları hissiyle sloganlara katılan çocuklar, şimdi gençlik çağlarındalar. Ama onlar artık onu tanıyor; o sloganlara neden eşlik ettiklerini biliyorlar artık.
O gün Metin’in cenazesinde bulunan; “Hepimiz birer Metiniz!” sloganını haykıran binlerce genç, bugün de her gösteride, geleceğe yönelik taleplerini dile getirdikleri her mücadelede, daha iyi bir yaşam ve sömürüsüz bir dünya özlemlerini dile getirirken; yine “Metin olmak gerektiğini” anımsamaya devam ediyorlar.
8 Ocak 1996’dan sonra doğup da Metin’in anısına “Metin” adını alanlar. Artık neden Metin adını aldıklarını anlamaya başlayacak yaşa geldiler.
Ve bugün hâlâ muhabir arkadaşlarımız; “Evrensel gazetesinin muhabiri” olarak kendilerini tanıttığında; “Evet, biliyoruz; Metin Göktepe’nin gazetesi” yanıtıyla karşılaşmaya devam ediyorlar.
Onun doğum günlerinde verilen “Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü” için ülkemizin gerçek gazetecileri, bu ödülün; “Bugün en önemli gerçek gazetecilik ödülü” olduğunu söylerken asla abartmıyorlar.
Düşününce insan; “Adı, Metin Göktepe gibi kendi gazetesiyle bütünleşmiş kaç gazeteci vardır?” demekten kendini alamıyor.
Gerçeği daha iyi anlamak için soruyu yenileyelim: “Emekçiler tarafından kendilerinden birisi olarak bilinen böyle kaç gazeteci vardır?”
Kuşkusuz ki, Metin Göktepe; basın özgürlüğü, gerçek haber peşinde koşan gazeteciler ve halkın haber alma özgürlüğünün önemini fark etmiş emekçiler için 10 yıldan beri o; “Metin Göktepe adında genç bir gazeteci” olmaktan öte bir kişiliktir.
- Çünkü o, gerçekleri açığa çıkarmak için hayatını ortaya koymaktan çekinmemenin simgesidir.
- Çünkü o, sansüre, baskıya baş eğmemenin simgesidir.
- Çünkü o, devrimci, barış ve kardeşlik dünyası için mücadele eden; ortaya çıkardığı her gerçeğin böyle bir dünyanın kurulmasına bir tuğla koyduğu bilinciyle hareket eden bir gazeteciliğin simgesidir.
Ve bugün o; sadece simgelediği değerlerle değil de vücuduyla da aramızda olsaydı, herhalde, “işçilerin emekçilerin tarafından yazılan, onlar tarafından okunan ve yine onlar tarafından dağıtılan bir günlük gazete” mücadelesinin en önünde yer alan örnek haberler, ropörtajlar, diziler, dosyalar yapan “militan gazeteci” olurdu. Onu tanıyan hiç kimse; “Hayır o öyle bir gazeteci olmaz; pek çok başka yetenekli gazeteci gibi, sermaye medyasının sunduğu parıltılı gelecek gözlerini kamaştırır, gerçekleri olduğundan farklı görmeye başlardı!” demez, diyemez.
Çünkü o henüz bu fikrin çok net olmadığı günlerde bile halkın arasında; bazen öğrencilerin bazen sokak çocuklarının, bazen yoksul semtlerin kadınlarının, gençlerinin arasında dolaşan, haberin malzemesini oradan toplayan bir gazeteci olmuştur. Onun Gerçek ve Evrensel’de yapmaya çalıştığı gazetecilik böyle bir gazetecilikti.
Onun içindir ki, 10 yıldan beri “halkın haber alma özgürlüğü” dendiğinde, gerçeklerin açığa çıkarılması için gösterilen gayeretlerden söz edildiğinde, “gazeteciliğin halkın yaranına kullanılması”ndan söz edildiğinde Metin’in akla gelmesi bir rastlantı değildir.
Evrensel bugün Metin Göktepe’den simgelenen değerlerin yazılı olduğu bayrağı her muhabiriyle, editörleriyle, teknik elemanlarınıyla, her çalışanıyla daha ileri mevzilere taşıma yükümlülüğündedir. Bu bilinçle her zorluğa göğüs gererek ilerliyoruz.
Bundan da asla şikayet etmiyoruz. Metin de böyle bir gelenekten geldiği için halkın haber alma özgürlüğünü savunmada duraksama göstermeyen bir gazeteciliğin, halk gazeteciliğinin simgesi olabilmiştir.
1996’da 26 yaşında, henüz en verimili çağına girerken öldürülen Metin Göktepe; aradan geçen 10 yıldan sonra hâlâ, 26 yaşındadır ve bugün de yarın da o gençliğinden gelen dinamizm ve ataklığı; fedakarlık, cesaret ve inisiyatifi ondan almak isteyen her gazeteciye vermeye devam etmektedir.
Onun temsil ettiği değerleri savunduğumuz için, Evrensel’in gazetecileri ve diğer yayın organlarında gerçeğni peşinden koşan gazeteciler gönül rahatlığı ile “Hepimiz birer Metiniz!” demeye devam ediyoruz. “Halkın gerçekleri öğrenmesi davasını” sürdürüyoruz.
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008