metin
2007 - Haber Ödülü Yeni Andıç, Ortadoğu’da Savaş
31/03/2008

Ödül Jurisi:
Nazım Alpman, Esra Arsan, Celal Başlangıç, Oral Çalışlar, Murat Çelikkan, Tuğrul Eryılmaz, Nail Güreli, Ercan İpekçi, Mustafa Kara, Turgay Olcayto, Göksel Özköylü, Derya Sazak, Umur Talu, Ferai Tınç

Ödüller:
Ahmet Şık, 28 Şubat’tan 10 yıl sonra Genelkurmay’ın yeni andıcını konu alan ve Nokta dergisinin 8 Mart 2007 tarihli sayısında, “İki tür gazeteci vardır: TSK karşıtları, TSK yandaşları!” başlığıyla kapaktan verilen haberiyle, yazılı haber ödülünü kazandı. Söz konusu haberde, TSK’nın “olumlu” ve “olumsuz” olarak sınıflandırdığı gazeteler ile gazetecilere dair ayrıntılı bilgilere yer verildi. Yalanlanmayan haber, birçok gazetede de geniş yer buldu ve köşe yazılarına konu oldu.

Görüntülü Haber Ödülü’nü ise NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, “Ortadoğu’da Savaş” adlı haberi ile kazandı. Çubukçu, 2006 yılında İsrail ile Lübnan arasında meydana gelen savaşı tüm tarafları ile ele aldı. NTV’de 9 Ağustos 2006 tarihinde yayımlanan haberde Çubukçu, haberi doğrudan sıcak savaş cephesinden aktarırken başarılı kamera kullanımı da dikkat çekti.

2007 Fotoğraf Ödülü’ne ise Anadolu Ajansı Muhabiri Nail Kadırhan, “Diyarbakır’da Bomba” başlıklı fotoğrafı ile değer bulundu. Fotoğraf, Diyarbakır’da 12 Eylül 2006 tarihinde gerçekleşen ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının hemen ardından çekilmişti.

Yarışmada Yerel Gazetecilik Ödülü’nü ise Arif Arslan, “Sarı, Kırmızı, Yeşil Resme Uzaklaştırma” başlıklı haberi ile kazandı. Haber, Batman’ın Kozluk ilçesinde 8’inci sınıftaki 8 öğrencinin, yaptıkları sarı-kırmızı-yeşil renklerin yoğun olduğu gökkuşağı resminin PKK’yi yansıttığı gerekçesiyle okuldan 3 gün uzaklaştırılmalarını konu alıyor.

‘Tarihi Özeleştiri’ haberine özel ödül
Ödül Jürisi, Belma Akçura’nın eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş ile yaptığı röportajı da “Jüri Özel Ödülü”ne değer buldu. Milliyet gazetesinde 18 Ocak 2007 tarihinde manşetten yayımlanan haberde Öneş, “Dağdaki de vtandaşımız” diyor, bugüne kadar Kürt sorununu çözme adına uygulanan politikaların başarısız olduğunu kabul ediyor. Gazeteci Akçura’nın bu haberi, daha sonra çok sayıda gazetede de gündeme geldi.

Jüri, Diyarbakır Gün TV’den Adnan Bilen’in “Ölümün Adı: Esmer” adlı haberine de “Jüri Özel Ödülü” verilmesini kararlaştırdı. Haberde, Güneydoğu’da çok sayıda çocuğun hastalıktan yaşamını yitirmesine rağmen hükümetin ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ilgisizliği gündeme taşınıyor. Bakan Akdağ, Diyarbakır gezisi sırasında, bir çocuğun annesi tarafından kucağına bırakılması karşısında; “Bu hastalık bizim dönemimizden önce yapılan aşıdan oldu” diyebiliyor. Haberde, bu çocuğun ölümü ve ailelerin bir çözüm olarak dernekleşip kendi çözümlerini bulma girişimleri konu ediliyor.

Agos'a Jüri onur ödülü
Bu yılki Jüri, Metin Göktepe Ödül Komitesi’nin de önerisiyle Agos gazetesine “Jüri Onur Ödülü” verilmesini kararlaştırdı.

Bu yıl haber ödülünü kazananlara birer dizüstü bilgisayar, fotoğraf ödülünü kazananlara profesyonel dijital fotoğraf makinesi, yerel gazetecilik ödülü ve jüri özel ödüllerini kazananlara da birer dijital ses kayıt cihazı hediye edildi.

Kazananlra plaketleri ve ödülleri, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü BS1 Salonu’nda, 10 Nisan 2007 günü düzenlenen törenle verildi. Salon, üniversite yönetimi tarafından ödül törenine katkı olarak tahsis edildi.
Onuncu yıl / 2007
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008