metin
metin
Metin Göktepe 'gazeteciyim'
07/03/2008

Tarih - Anı - Biyografi Dizisi; Evrensel Basım Yayın
Metin Göktepe'nin kendisinin çektiği ve kendisiyle ilgili toplam 80 foğrafın kullanıldığı kitap, beş ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde, Metin Göktepe'nin, olayın gerçekleştiği 8 Ocak 1996 günü gazeteden göreve gitmek üzere ayrılışından başlayarak, gözaltına alındığı Eyüp Kapalı Spor Salonu'nda öldürülüşüne kadar geçen süre, arkadaşlarının ve tanıkların anlatımlarıyla sunuluyor. İkinci bölümde ise, sanık polislerin, Emniyet ve İçişleri Bakanlığı müfettişlerine verdikleri ifadelere dayanılarak cinayet dakika dakika belgeleniyor. Sonraki bölümde de, ateşten bir top gibi, ilden ile sürülen Göktepe davasıyla ilgili süreç Göktepe'nin avukatları ve davayı izleyen gazetecilerin izlenimlerinden yararlanılarak aktarılıyor. Dördüncü bölümde, Evrensel Muhabiri Göktepe'nin gazeteciliği, meslektaşları ve mesai arkadaşları tarafından anlatılıyor. Son bölümde ise, arkadaşları ve ailesi; Metin Göktepe'nin çocukluğundan başlayarak üniversite yılları ve sonrasındaki yaşamını aktarıyor. Kitaba, kapatılan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Türkiye Temsilcisi Nadire Mater, Avukat Halit Çelenk ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel sekreteri Robert Ménard da birer yazıyla katılıyor.
Evrensel Gazetesi Muhabiri Göktepe'yi anlatan kitap, gazetecinin öldürülmesini izleyen bir yıllık hukuk mücadelesinin göstergesi ve kitlesel tepkiler ekseninde çizilen bir Türkiye panoraması aynı zamanda. Yayınevimiz, emek ve demokrasi mücadelesine bir katkı olmasını umduğu bu kitabı yayınlamaktan kıvanç duyar.

Arka Kapak
Devlet suçüstü yakalamasaydı Metin Göktepe cinayeti de kanıksanmış bir gözaltında ölüm vakası olarak belleğin bir yerine gömülüp gidecekti. Ama bu cinayet göz göre göre işlendi. Tanıklar ve belgeler, gözaltında ölümlerin rastlantısal değil; sistemli bir uygulamanın sonucu olduğunu gösteren kanıtları bir bir ortaya döktüklerinde kanıksamanın o her gün bir kez daha öldüren ağır yükünden kurtulmuş oldu bu ülke. Son birkaç yılda 25 gazeteci katledilmişken tepkinin Metin Göktepe'nin öldürülmesini beklemesi, cinayetin tanıklarının da anlatımıyla birikimin bardağı taşıracak noktaya gelmesinden başka şeyle açıklanamaz.
Çünkü, şimdiye değin belleğe atılıp da ağır ağır hınç biriktiren tüm faili meçhulleri, bin gizli operasyon ölümlerini, dahası tüm Türkiye halkının maruz kaldığı baskı ve tehtidi açıklayan bir simge haline geldi Metin Göktepe. Ama bugün olup bitenlere dair bir içgüdüsel tepki değil bu. Aynı zamanda demokrasi isteminin artık çok yakıcı bir talep haline geldiğinin de göstergesi.
Elinizdeki kitap, sadece, Metin Göktepe?nin şahsında bir genç gazetecinin masumiyetine yönelik ihlali gözler önüne sermeyi ve bundan duygusal bir etki sağlamayı değil; diğer gazetecilerin de neden öldürüldüğünü, daha iyi yaşam ve demokrasi isteyen emekçilerin niçin işkenceden geçirildiğini, gözaltında kayıpları ve zulüm mekanizmasının nasıl işlediğini gazetecinin yaşam kesitine tutulan bir mercekle açığa çıkarmayı hedefliyor.
Çünkü Metin Göktepe?nin öyküsü, aslında herkesin öyküsüdür. Metin?in ölümünden bu yana, ?İnadına Hepimiz Birer Metiniz?iz? diye meydan okuyan milyonlarca insan bunun farkındadır.
anasayfailetişim
METİN'E METİN
BİR METİN

Metin'in kafasında
bir darp var
Polis
karakolundan
morga kadar
Mosmor
Bir darbe var
yüreğimizde
beynimizde
Soruyor bir işaret
fişeği
Biz ölerek mi
yaşamayı
öğreneceğiz hâlâ...

Can Yücel
gazeteciler

Tel: +90 (212) 233 20 36 Fax: +90 (0212) 233 18 60-70
Eskişehir Mahallesi Dolapdere Caddesi Karabatak Sokak No: 31/2 Şişli/İSTANBUL
          e-posta: bilgi@metingoktepe.com
eby
anasayfa ::  haberler ::  biyografi ::  yorumlar ::  göktepe ödülleri ::  metinden ::  dava hakkında ::  fadime göktepe
EVRENSEL - 2008